Dijital Dünyada Marka Olmanın Avantajı

Tarihte ilk kez tüketiciler coğrafi konumlarından bağımsız olarak alışveriş yapabiliyorlar. Bundan 100 yıl önce Roma’da bulunan evinizde otururken, Pekin’den mobilya almanız mümkün değildi. Artık akla gelebilecek her ürüne, neredeyse dünyanın her yerinden birkaç tıklama ile erişilebiliyor. Tüketiciler sınırsız seçeneğe ve satın alma imkanına sahipler. Bu seçenek bolluğu içerisinde bilinen ve güvenilen ürün ve hizmetler tercih ediliyor.

Marka olmak hem bilinmeyi hem de güveni peşi sıra getiriyor.

Marka değilseniz ve dijital dünyada markanızla güçlü bir şekilde bulunmuyorsanız, globalleşen dünyada ayakta kalabilmeniz mümkün değildir.

Markalaşma ve Reklam İlişkisi

Markalaşma tüketicinin zihninde pozitif algı birikimi yaratma sürecidir. Bu süreç tüketiciyle temas kurulan her noktada desteklenmelidir. Reklam markaların tüketicilere dokunmasını sağlayan araçlardan biridir. Yapılan reklam çalışmalarının ürün satışına pozitif etki edebilmesi için, mutlaka güçlü bir marka düşüncesinden yola çıkılarak ortaya konulmuş olması ve marka vizyonuna uygun bir şekilde yaratılmış olması gerekir.

Ürünün ruhu olan marka fikrine yabancı bir reklam çalışması, ürün satışlarına fayda sağlamaktan çok zarar verecektir. Bu çerçevede “reklam verelim, marka olalım düşüncesi” markaya dair temel çalışmalar yapılmaksızın tamamen başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur.

Önerilen İçerikler