Güçlü Markaların Ortak Özellikleri

Güçlü markaların ortak özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

  1. Marka vaattir ve en güçlü markalar vaadine en sadık olanlardır. Pazarlama iletişiminde tüketiciyi markanıza çekmek için ortaya koyduğunuz vaatler ile ona sunduğunuz ürün ya da hizmetler paralellik göstermelidir. Aksi halde marka iletişimi adına yapılan her hamle markaya zarar verecektir. Tüketici en kaliteliyi vaat eden markadan en ucuz, en ucuzu vaat eden markadan en kaliteli hizmeti beklemez. Vaadiniz vereceğiniz hizmet bu vaat ile uyumlu olmalıdır. 
  2. İyi bir hikayeye sahip olmak tüm güçlü markaların ortak özelliğidir. Hikayeler tüketicinin duygularına seslenir. Araştırmalar gösteriyor ki satın alma kararı verirken duygular mantıktan çok daha güçlü bir etkendir.  
  3. Güçlü markalar tüketici ile tutarlı bir iletişim içerisindedirler.  Kurumsal kimliklerinden sosyal medyalarına, web sitelerinden, televizyon reklamlarına kadar müşterilerine dokundukları her noktada aynı fikri ve görsel temelde iletişim kurarlar. Tüm mecralarda tutarlılık ve süreklilik prensipleri üzerinde hareket ederler.  
  4. Güçlü markalar içten dışa doğru inşa edilirler. Tüm firma hiyerarşik yapının en üstünden en altına kadar marka değerlerine sıkı sıkıya bağlıdır ve bu değerler uğruna el birliği ile mücadele verirler. 

Önerilen İçerikler