Markalaşmanın Adımları

Markalaşma, metadan değere giden bir yoldur.

1. Ürün Tanımı
Ürünleri, hizmetleri hatta insanları marka haline getirebilirsiniz ama öncelikle marka haline getireceğiniz ürünü iyi tanımalı, tüm bilgisi ile ona hakim olmalısınız.

2. Konumlandırma
Markalaştıracağınız ürünün bilgisine hakim olduktan sonra bu ürünü tüketicinin zihninde yerleştireceğiniz tek ve benzersiz konumu belirlemeniz gerekir.

3. Vaat
Sizi tüketicinin zihninde hedeflediğiniz konuma ulaştıracak vaadiniz nedir? Rakiplerinizden sizi ayıran, üstün kılan biricik özelliğiniz nedir? Ortaya koyacağınız ürün ve hizmet ile tüketicinin hangi ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılıyorsunuz?

4. Sunum
Vaadin uygun iletişim araçları ile tüketiciye ulaştırılması gerekir. Genelde piyasada markalaşma denildiğinde ilk üç adım atlanarak bu dördüncü adımdan işe, reklamlarla başlanıyor. Sonuç olarak verim alınamıyor, pazarlama bütçesi boşa harcanıyor.

5. Tekrar ve Israr
Marka mesajınızın tüketicinin zihninde kuvvetli bir şekilde yerleşebilmesi için tutarlı bir şekilde, tekrar edilmesi gereklidir. Tüketiciye verilecek farklı mesajlar ki bu mesajlar slogan, renk, mesajın tonu ya da içeriği olabilir, markaya büyük zarar verir. Marka tüketiciye ne vaat ettiğini net ve sürekli olarak ortaya koyması gerekir.

6. Algının Analizi
Tüketiciye verilen mesajın tüketici tarafından nasıl algılandığı sürekli olarak ölçümlenmeli, geri bildirimler takip edilmelidir.

Önerilen İçerikler